Сажнів - російська міра довжини, що визначається середніми розмірами людського тіла. Мала сажень - від піднятою на рівень плеча руки, до підлоги. Косий сажень - відстань від підошви лівої ноги до кінця пальців піднятою вгору правої руки. 1 сажень = 48 вершкам = 7 футів = 84 дюймів = 2,13360 м.
Самцового (безгвоздевая) дах - конструкція даху, в якій тес укладається на горизонтальні колоди - лати. Кінці зліг включаються в поперечні колоди зрубу, що утворюють фронтон.
Самцового фронтоні - дерев'яний фронтон.
Сандрика - невеликий карниз над дверима або вікном.
Збігаючи - поступова зміна діаметра по довжині колоди, виражається в сантиметрах на 1 метр довжини.
Сбежістость - поступове зменшення діаметра круглих лісоматеріалів на всьому протязі, що перевищує нормальний стік, рівний 1 см на 1 м довжини.
ЗБІРКА - освіту з'єднань складових частин вироби. Примітка. З'єднання може бути роз'ємним або нероз'ємним.
Палі - дерев'яні, металеві або залізобетонні "стрижні", які заглиблюють в основу будівель і споруд з метою передачі навантажень на щільні (материкові) грунти.
Дриля - ручний інструмент для висвердлювання дрібних (діаметром до 5 мм) отворів в деревині, пластмасі та інших м'яких матеріалах.
СВЕРЛО - застосовується для отримання отворів в різних матеріалах, а також для обробки (розсвердлювання готових отворів. Має хвостовик, робочу і ріжучу частини, елементи для відводу стружки. Бувають гвинтові, спіральні, перовие, ложкові, центрові (центрувальні), шнекові та ін.
Світлиці - чиста, світла кімната нагорі хати, зазвичай неопалювана.
Свілеватостью - звивисте або невпорядковане розташування волокон. Зустрічається на всіх деревних породах, частіше на листяних і переважно в пиломатеріалах з окоренкові частини стовбура.
Хвиляста свилеватость - свилеватость, що характеризується більш-менш правильним розташуванням волокон деревини.
Плутана свилеватость - свилеватость, що характеризується безладним розташуванням волокон деревини.
СВОД - перекриття або покриття споруд, що має геометричну форму, утворену криволінійною поверхнею.
Розрізняють частини зводу:
П'ЯТА - опорна частина зводу. ЗАМОК - верхня частина зводу.
Шелига - лінія, що проходить в замковій частині склепіння і з'єднує його верхні точки. ПРОЛІТ - відстань між п'ятами склепіння.
СТРЕЛА підйому - стрімка лінія з замкової частини до прямої, що з'єднує п'яти. Щека, або ЛЮНЕТ - Торей, зріз зводу.
ЗВ'ЯЗКУ - дерев'яні, металеві або залізобетонні елементи, що стягують п'яти арок, склепінь і ін. Будівельних конструкцій, в яких виникають розпірні зусилля. Гасять розпір, що передається на стовпи і стіни споруди.
Зв'язки - необрізні пиломатеріали, отримані послідовними поздовжніми распилами колоди і зібрані, відповідно до їх становищем в колоді, без обаполів.
Секретер - виріб меблів з відкидною дверцятами або висувною дошкою, призначеної для виконання письмових робіт.
Секретер АБАТАНТ - високий французький парта, зазвичай з опускний Фронтале.
СЕКЦІЯ МЕБЛЕВА - конструктивне закінчене меблевий виріб, яке може бути використане як самостійне і є складовою частиною заблокованих виробів.
Сервант - шафа для посуду і столового білизни, верхня площина якого використовується для сервіровочні робіт.
СЕРЦЕВИНА - вузька центральна частина стовбура, що складається з пухкої тканини, характеризується бурим або більш світлим, ніж у навколишнього деревини, кольором. На торцях пиломатеріалу спостерігається у вигляді плями (5мм) різної форми, на радіальній поверхні - у вигляді вузької смуги.
Подвійна серцевина - наявність в пиломатеріалі двох і більше серцевин із самостійними системами річних шарів, оточених з периферії однієї загальною системою. Спостерігається на радіальних поверхнях у вигляді вузьких, розташованих під кутом один до одного смужок серцевин, на торцях - у вигляді двох самостійних систем річних шарів.
Відкрита серцевина - серцевина, видима частково або по всій довжині на пласті чи на крайці. Прихована серцевина - серцевина, яка є, але не видима на будь-якої пласти або кромці.
Зміщена серцевина -сердцевіна, розташована на значній відстані від геометричного центру поперечного перерізу круглого лісоматеріалу.
Серцевина ПРОМІНЬ - стрічкоподібної освіту з клітин, спрямоване радіально по відношенню до верствам зростання.
СЕМІНЕР - французький шафа для білизни, зазвичай з сім'ю ящиками.
Сіни - нежитлова частина, як правило, сільського будинку, що примикає до житлової частини будинку. Використовується для господарських потреб, влітку - для ночівлі.
СЕНЬ - навіс з каменю, дерева або металу на колонках або стовпах, балдахін.
Сикативи - розчини металевих солей жирних кислот в органічних розчинниках, службовці для прискорення висихання лаків і фарб.
СИЛУЕТ (від франц.) - обрис, абрис предмета.
СИНЕВА - сіре забарвлення заболоні з синюватими або зеленуватими відтінками, викликана грибами.
ЛАВКА - виріб меблів, призначений для сидіння кількох людей, зі спинкою і підлокітниками або без них, з висотою сидіння, рівною або більшою його глибини.
СКАТ - одна зі сторін даху.
Складеного ОБСЯГ - обсяг, займаний штабелем круглих лісоматеріалів, який визначається за габаритними розмірами. Дорівнює обсягу деревини, кори і обсягом порожнеч між колодами штабеля.
Склеювання - освіту нероз'ємних з'єднань за допомогою клею.
СКОЛ - ділянку з відкололася деревиною в пріторцовой зоні лісоматеріалу. У міру віддалення від торця товщина відкололася частини зменшується. Виникає при заготівлі або обробці лісоматеріалів.
СКОС пропити - неперпендікулярность торцевій частині щодо осі елемента або заготовки.
Зліг - горизонтально покладені колоди, що утворюють підпокрівельну конструкцію в російській дерев'яній архітектурі.
|