Опалювальні печі являють собою масивні споруди з цегли різних розмірів і форм, які використовують в якості палива дрова, вугілля, торф.
Як випливає з назви, опалювальні печі призначені для опалення приміщення. Основний тип тепловіддачі цегляних печей – конвекційне тепло від нагрітих стінок.
Головним достоїнством цегляних опалювальних печей є їх велика теплоємність (чим більше маса печі – тим більше її теплоємність – тим довше вона може обігрівати приміщення після закінчення топки). При вдалому плануванню будинку і відповідної конструкції печі одна піч може опалювати до чотирьох приміщень.
По товщині стінок опалювальні печі поділяються на тонкостінні (65 мм) і товстостінні (120 мм і більше). Тонкостінні печі швидше нагріваються (близько 1,5 годин) і швидше остигають. Товстостінні печі нагріваються повільніше (близько 2,5 годин), але довше зберігають тепло. Періодичність топки товстостінних печей при зовнішній температурі -10 град. С – один раз в добу, тонкостінних печей – два рази на добу.
Існують камина печи в Киеве з лежанками і з лавочками. У давнину В кожній селянській хаті піч була обладнана обігрівається лежанкою. На лежанках зазвичай спали діти і старики. Людина починав своє життя на припічку, на лежанці її і закінчував. Тепло нагрітого цегли володіє лікувальними властивостями (в цьому автор переконався сам). У багатьох регіонах печі з лежанками збереглися до цих пір.
Час топлення печі 2,5 – 3 години.
Тепловий ККД опалювальної печі може досягати 80%.
Недоліком опалювальної печі є відсутність можливості милуватися відкритим вогнем і готувати їжу.
Камінні печі об'єднали в собі переваги камінів та опалювальних печей і позбавлені їх недоліків.
Камінні печі являють собою симбіоз каміна і опалювальної печі в одному приладі. Камінна піч має одну топку і може працювати в двох режимах:-камінному (з відкритими топковими дверцятами) і по-пічному (з закритою топковими дверцятами). Топкові дверцята камінних печей, як правило, виконані з вогнетривкого скла, так що навіть при закритій топкових дверцятах можна насолоджуватися видом живого вогню і контролювати процес горіння. Переключення з одного режиму в інший здійснюється шляхом закривання або відкривання спеціальної засувки.
Крім дров в камінних печах можна спалювати вугілля і торф'яні брикети.
Тепловіддача в камінних печах здійснюється як випромінюванням через скляні дверцята, так і конвекцією від нагрітих поверхонь печі.
Є проекти камінних печей з лежанками.
Скляна топкові дверцята має щільно закривається вентиляційний отвір. Через нього поверх вогню в піч надходить регульований вторинний потік повітря. Таке повторне допалювання, або регенерація, топкових газів робить процес горіння більш екологічним і збільшує коефіцієнт тепловіддачі. У подібних випадках ККД печей може досягати 92%.
Недоліком камінної печі є висока вартість скляного топкових дверцят, яка в іншому компенсується усуненням необхідності побудови окремого каміна і фундаменту для нього, крім цього економиться місце в будинку.
|