Барбекю - це переносна металева або стаціонарна цегляна піч для дачі, розташована на відкритому повітрі, в літній кухні (будиночку) або альтанці, пристосована під приготування їжі. Також сьогодні під терміном барбекю розуміють пікнік на відкритому повітрі / на дачі з приготуванням страв (переважно м'яса, але також це може бути риба, овочі, птиця та ін.) На грилі (металевій решітці). У широкому сенсі "барбекю" - це всілякі види приготування продуктів на теплі вугілля - і шашлик, і вірменський хоровац, і південноафриканський браай, і німецький гриль, і японське якініку.
В даний час має місце деяка плутанина у визначенні термінів "барбекю", "гриль" і "вуличний камін" ( "садовий камін", "дачний камін"). Тому цілком раціонально розібратися у визначеннях. Отже, в першу чергу, відзначимо те, що всі три об'єкти представляють собою різні вироби.
Перші два (барбекю і гриль) використовують для приготування їжі, а вуличний камін (садовий камін) для обігріву, тобто вуличний камін на відміну від барбекю НЕ призначений для приготування їжі. Призначення вуличного каміна - створення затишної обстановки і красиве оформлення полум'я на вулиці / в саду на дачі / у обриву тобто він призначений не для практичного, а більше для естетичного використання й, відповідно, вуличний камін слід розглядати лише як привабливий елемент ландшафтного дизайну. Звичайно, і камін можна пристосувати під приготування їжі, як барбекю або гриль (наприклад, для смаження шашлику), але кухонний запах і забризканий краплями жиру портал не личить солідному каміна.
Крім функціональних відмінностей між барбекю, каміном і грилем є і конструктивні особливості кожного виробу. Вуличний камін, як, власне, і будь-який інший класичний дров'яний цегельний камін, має відносно низько розташовану топку (як правило, не вище колін). Винятки становлять каміни в стилі "Hi-Tech", топка яких може розташовуватися на будь-якому рівні, обмеженому фантазією дизайнера і здоровим глуздом. Однак каміни цього стилю розташовувати на вулиці ще нікому в голову не прийшло.
Барбекю і гриль мають більш високо розташовану топку, для того, щоб в процесі приготування їжі не доводилося постійно перебувати в нахиленому стані. Також барбекю і гриль на відміну від каміна, як правило, забезпечують спеціальними вільними поверхнями - полками - для різних кухонного приладдя (тарілок, чашок, продуктів і т.п.).
Тепер розглянемо питання чим піч барбекю відрізняється від гриля.
Конструкція барбекю.
У барбекю завжди є задня стінка, яка може бути відсутнім у гриля. Це збільшує теплоізоляцію топки барбекю, дозволяючи більш ефективно використовувати жар вугілля. Решітка для смаження у стаціонарній барбекю розташована на просторій цегляної полиці прямо під витяжною трубою. Крім того, як було сказано вище конструкція барбекю передбачає вільні поверхні - полички - для розміщення власне готується продуктів і відповідної кухонного начиння, яка буде потрібно в процесі приготування їжі. Також стаціонарна барбекю, як правило, має обробний стіл і навіть вбудовану мийку. Хорошим дизайнерським ходом є розміщення стаціонарної печі барбекю з цегли в літній альтанці (садовому будиночку, літній кухні і т.п.). У більшості, барбекю виконують з димоходом (але бувають і виключення), при цьому останній має невелику висоту і, тому, для створення примусової тяги в нього встановлюють термовентилятор. Димохід дозволяє направлено відводити продукти згоряння, і, звичайно, сприяє більш повному прогорання палива - все це робить приготування їжі більш приємним і швидким.
Конструкція барбекю повинна передбачати зручне розміщення полиць і робочих поверхонь (так, щоб вони найкращим чином вписалися в загальний вигляд і забезпечили необхідні зручності для приготування їжі). Слід передбачити місце для тарілок і зберігання додаткової кількості деревного вугілля, який може знадобитися в процесі смаження. Такі кухонне приладдя, як лопаточка, щипці і металева щітка для очищення решітки, повинні висіти на гачках, прикріплених до бічної стінки барбекю. Часто барбекю постачають автоматичним вертелом з електроприводом.
Кладка барбекю може бути виконана як з готових елементів, так і за індивідуальним проектом. При кладці барбекю можна використовувати не тільки цегла, а й різні натуральні камені різних розмірів і форм, які додадуть барбекю оригінальну форму і стильний дизайн.
Піч барбекю для ефективного і безпечного використання необхідно правильно розташувати на Вашому дачній ділянці. Стаціонарна піч барбекю з цегли повинна бути розташована недалеко від будинку / дачі і бути легко доступна з кухні, так як, природно, виникне необхідність приносити до барбекю кухонне приладдя, посуд і воду. Не ставте барбекю поблизу дерев і чагарників - відходять із зони горіння гази можуть їх обпекти. Також для забезпечення належної пожежної безпеки не встановлюйте Вашу піч барбекю (як стаціонарну цегляну, так і переносну металеву) поряд з дерев'яними будівлями і огорожею, які можна зіпсувати кіптявою, бризками жиру і вогнем. Слід мати на увазі, що якщо Ваша стаціонарна піч барбекю буде встановлена на газоні, трава навколо майже напевно буде витоптана через інтенсивного руху людей. Тому поверхня навколо стаціонарно розміщених барбекю краще вимостити плитками або цеглою. Постарайтеся зробити так, щоб на навколишній барбекю просторі могли досить вільно розміщуватися кілька людей. У разі нестачі простору, сплануйте його так, щоб Ваші гості могли вільно пересуватися навколо.
|