Кількість податків і зборів скорочено з 22 до 9, малий і середній бізнес не перевірятимуть 2 роки, а олігархи не сховаються в офшорах
Верховна Рада України ухвалила закон про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи.
На підтримку відповідного законопроекту №1578, внесеного прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, на пленарному засіданні у неділю ввечері проголосували 250 народних депутатів. Закон був прийнятий у другому читанні і в цілому, передає «Інтерфакс - Україна».
Представляючи досягнутий з коаліцією компроміс, Яценюк уточнив, що кількість податків і зборів, як і раніше передбачалося, буде скорочено з 22 до 9.
За його словами, в частині оподаткування малого та середнього бізнесу зменшуються ставки податків і вводиться мораторій на перевірки на 2 роки (ставка єдиного податку «спрощенців» знижується з 3(5)% до 2% у разі сплати ПДВ та 5(7)% до 4% ВВП).
Глава уряду додав, що для третьої групи «спрощенців» (з річним оборотом від 300 тис. грн. до 20 млн. грн.) касові апарати будуть обов'язковими з 1 липня 2015 року, а для другої групи (від 300 тис. грн. до 1,5 млн. грн.) - з 1 січня 2016 року, а виняток становитимуть ринки та виносна торгівля.
Залишено в силі пропозицію уряду збільшити фінансовий результат до оподаткування на 30% вартості товарів за окремими спеціальними операціями, а також перевести на загальні умови оподаткування інститути спільного інвестування (ІСІ), так як сьогодні вони використовуються для ухилення від податків. За його словами, отримані від ІСІ доходи будуть оподатковуватися за ставкою 20%, а у юросіб вони будуть включатися до бази оподаткування.
Яценюк повідомив, що сторони домовилися зберегти на постійній основі підвищені рентні ставки на вуглеводні. Зокрема, для нафти та конденсату вони складуть 45% при глибині видобутку до 5 км і 21% - понад 5 км, для природного газу для потреб населення - відповідно 55% і 28%.
Для договорів про спільну діяльність незалежно від глибини, як сказав прем'єр, передбачено поетапне підвищення ставки: перший квартал 2015 року - 60%, другій - 65% і з третього кварталу - 70%.
«Це робиться, щоб стимулювати такі підприємства до переходу на угоди про розподіл продукції», - пояснив глава уряду.
За його словами, вирішено також зберегти справляння рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів, природного газу та аміаку, перевівши ставки в долари США за розрахувавши їх згідно світовим стандартам.
Яценюк зазначив, що контроль трансфертного ціноутворення розширюється на весь великий бізнес, що не дозволить йому приховувати гроші в офшорних зонах.
Уряд погодився на пільговий режим оподаткування для освіти та медицини, а також підприємств інвалідів, але з посиленням контролю їх діяльності.
Щодо електронного адміністрування ПДВ (ПДВ-рахунків), за словами глави уряду, був досягнутий компроміс про введення його в тестовому режимі в період з 1 лютого до 1 липня з можливістю врахування накопиченого податкового кредиту та щомісячною публікацією даних по всім платникам. Крім того, з моменту введення електронного адміністрування буде припинена перевірка вхідного ПДВ.
Прем'єр також повідомив, що зберігається пропозицію про зменшення єдиного соціального внеску, однак не уточнив деталі. Спочатку уряд припускав такі етапи його зниження суми зарплати понад двох мінімальних (2,436 тис. грн): на 35% - в 2015 році, на 48% - в 2016 році і на 60% - з 2017 року, однак для остаточного узгодження параметрів уряд і коаліція вирішили взяти ще одну перерву перед голосуванням.
Щодо податку на нерухоме майна (ставка - до 2% мінімальної зарплати за 1 кв. м в рік або приблизно до 24 грн.) Яценюк зазначив, що уряд погодився з побоюваннями депутатів про те, що місцеві органи влади, до бюджетів яких він буде надходити, будуть зловживати оподаткуванням соціальної нерухомості, тому в законопроект внесено нижні межі застосування цього податку.
Зокрема, від нього звільняються квартири площею до 60 кв. м і будинки площею до 120 кв. м, а також нежитлова нерухомість, використовувана в аграрному секторі, промисловості, Мафи, кіоски та ринки.
За словами прем'єра, вирішено також встановити ставку нового збору на підакцизні товари: тютюнові та алкогольні вироби, а також нафтопродукти, який піде до місцевих бюджетів, на рівні 5% від обсягу реалізації, тоді як раніше пропонувалася «вилка» від 2% до 5% з віднесенням відповідальності за справляння і адміністрування цього збору на місцеві органи влади.
Прем'єр також зазначив, що оподаткування лотерей буде збільшено з 10% від призового фонду до 10% від обороту.
Яценюк також підкреслив, що окремі спірні норми згодом можна буде підправити, так як «рівно через три тижні уряд буде вносити новий проект змін до цього Податкового кодексу».
|