Головна » 2017 » Январь » 5 » Технологія рубки "в чашу"
12:24
Технологія рубки "в чашу"

На відстані від торців, трохи більшому діаметру укладаються колод, готуються чаші (на колодах, покладених останніми). Колоди, зрозуміло, лежать наполовину вище двох попередніх (в парі окладного вінця, зрубаного для жорсткості "в охряпку", тобто з прямими пазами).

Чаша вирубується так, щоб рівень її дна збігся з верхньою кромкою нижньої колоди. Для зручності деякі теслі спочатку роблять на цьому місці запив по осі стіни тобто по центру чаші, на визначену глибину, а потім вирубують її за формою нижньої половини укладається колоди.

На вінці вище окладного йдуть окоренные і витримані прямослойные колоди з кондової сосни, яка виросла на високих піщаних грунтах.

Укладають два колоди в підготовлені чаші. Центруют і для зручності розмітки кріплять скобами з обох кінців до нижніх колод, розташованим перпендикулярно. З торця на око визначають ширину жолоба, яким верхнє колоди в зрубі буде лягати на нижню. На спеціальному інструменті "риса" встановлюють вибраний розмір.

Проводять уздовж колод умовної серединою риси по лінії їх перетину, що залишаються дві паралельні подряпини, одна на нижньому колоді, інша — на верхньому. Так само роблять подряпини на цих колодах з внутрішньої сторони зрубу. Знімають кріплення. Перевертають колода зазначеними ділянками (подряпинами) вгору. Дістають — "вивалюють" — колоди з чаш. Знову надійно кріплять скобами, але так, щоб можна було їх потім витягнути.

Зверху видно дві подряпини на всю довжину колод. Ділянка між подряпинами і потрібно вибрати (витесати) точно, ні більше ні менше, щоб вийшов жолоб. Кривизна жолоба повинна повторювати дугу поверхні (торкання) нижньої колоди.

Тесля робить діагональні насічки по всій довжині чи на окремій ділянці. Кінець леза сокири (носок) при ударі по центру зазначеного ділянки занурюється на глибину передбачуваного жолоба. А лезо серединою своєї мало не стосується подряпини з боку тесляра. Деякі воліють використовувати п'яту (або борідку — інший гострий кут леза).

Такі ж діагональні заруби роблять і на другій половині зазначеного ділянки колоди. Після цього зарубаний ділянка вибирається. При ударах лезо направляється вже майже вздовж подряпини, тобто вздовж волокон. Працює тільки носок леза сокири, так точніше наноситься удар. Робиться всього два рухи: вмикав — выковырнул, вмикав — выковырнул.

Коли середина обрана, поверхню жолоби підчищають. Ширина його зазвичай 10-15 див.

Потім остаточно готується сама чаша. У ній роблять поглиблення по обидві сторони від верхньої кромки дуги нижньої колоди до рівня, зазначеного рисою на боках, зовні і всередині (дорубают). Укладають колоди на свої місця.

Дивляться, чи точно підігнаний кожну колоду. Називають такий спосіб "садити на головешку". Поверхня колоди, на які будуть укладати наступне, брудниться обвугленим шматком дерева — головешкою. Потім до нього прикладають верхнє колоду з готовим жолобом і відразу ж знімають. Після чого перевертають жолобом вгору і дивляться, чи є в ньому выпачканные місця — недорубы. Їх стісують. У такому разі будинок буває тепліше.

При теске жолоба колоду трохи повертають набік, а не тримають його "суворо до неба". При розмітці під вершину доводиться підкладати невеликий клинець (або дошку), щоб більш або менш зрівняти різницю товщин вершини і комля.

У верхній частині паза між жолобом укладається і дугою поверхні нижньої колоди може бути невеликий зазор — 0,5—1,0 см, це місце для утеплювача — клоччя або моху. Будує собі будинок майстровий пазит колоди двічі, жолоб виходить ширше, відповідно і середня товщина стін теж.

Встановивши на місце підігнане колода, з боків роблять сокирою вертикальні метины, одночасно залишаючи сліди на нижньому і верхньому колодах. Навпроти цих місць будуть розташовуватися гнізда під кокс. На довжині стіни — дві-три метины. Колоди вивалюють із чаш, перевертають на 180 градусів, знову закріплюють скобами. У місцях навпаки метін в жолобі і під ним (у нижньому колоді) з допомогою долота і киянки долбятся гнізда розміром приблизно 7х2х5 див. В готові гнізда нижньої колоди забивають кокс. Кокс виконують функцію великих дерев'яних цвяхів, мають форму прямокутних, з невеликим потовщенням у середині, довгастих брусків під розмір гнізд. Вони згуртовують колоди між собою, надають міцність вертикальної поверхні стін. Особливо їх необхідно ставити на ділянках стін у місцях віконних простінків.

Потім укладають мох. Його, якщо день вітряний, щоб не здувало, притюкивают вздовж волокон сокирою. При ударі лезо занурюється в колоду, одночасно чіпляючи за собою частину укладається моху, за яку тримається сусідня маса. Мох краще клоччя, він довговічніше і пахне ладаном, довгі роки облагороджуючи повітря в приміщеннях. Смолистий ж і їдкий дух клоччя не всім приємний.

"Здіймають" мох — заготовлюють заздалегідь, зазвичай через якийсь час після танення снігів, у суху погоду. Причому на будівництво йде не всякий мох.

Наприклад, білий мошок, зростаючий на підвищеннях, кришиться. З двох рудих мохів використовують той, що коротше.

У низинах, що заросли серед полів калюжах зростає так званий лывный мох (лыва — калюжа) — самий підходящий для будівництва. Такі кислі місця, звані в народі кулигами, особливо прикметні, так як взимку довго не замерзають.

Вибирають містечко, і на ньому розбивають невелике підстава для зарода (купа довгастої форми з дерев'яним каркасом всередині). Для цього кладуть кілька жердин, втикають в землю острови — стійки з невеликих сосонок з обрубаними на відстані 10-15 см від стовбура сучками. Смикають мох і укладають його в зарод. З боків ставлять підпори. Зародків для просушування моху влаштовують зовсім невеликі. Розмір такого для зрубу середньої величини може бути 60-70 см шириною, 2 м завдовжки і 3 заввишки.

На вітрі мох швидко просихає, через тиждень його вже можна використовувати на будівництві. При укладанні моху безпосередньо на місце перевіряють, чи не потрапили в нього невеликі шишки, грудки або невеликі тріски.

Укладають верхнє колоду на приготовані стирчать кокс. Коли все встало на свої місця, по колоді стукають барсиком — великим дерев'яним молотком. Довжина ручки барсика трохи більше метра, на кінець його насаджена півметрова цурка. Стукають обережно, щоб колода осаживалось рівномірно. Важливо не зламати кокс. Ударяють над коксами то з одного кінця колоди, то по іншому.

Шви конопатять остаточно, коли складена піч, однак вважається, що краще це зробити до настання зими. Конопатку роблять у формі маленької лопатки з того ж дерева, яке укладають у стіни. Коли її робочий кінець притупляється, її тут же подтесывают сокирою і продовжують працювати далі.

Такі колоди піднімають на стіни, точніше накочують по похилим колодах — зліг — з допомогою мотузок (це дуже полегшує роботу). Якщо зруб рубають попередньо осторонь, то воліють розділяти його на дві стопи по висоті. Першу стопу замикають на середині віконних прорізів наскрізними колодами. Тільки після монтажу на місці у них випилюють ділянки під віконні прорізи. З таких же наскрізних-прохідних колод починають вести і другу стопу.

На рубці будинку традиційно працюють парами, на кожному кутку по людині. Колода підганяють удвох, але жолоб частіше вибирає хтось один. Інші в цей час можуть готувати до підйому з колоди, тесати кокс та інше. Людина з кмітливістю та досвідом роботу завжди знаходить, а початківці часто стоять в задумі або зачаровано спостерігають за вправними діями майстра.

Переглядів: 1027
Пошук

Календар
«  Январь 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Архів записів
Реклама
Статистика


Інформер

Зворотній зв'язок

Business-Key Top Sites HotLog