Головна » 2018 » Март » 14 » Технологія лудіння металевого посуду в домашніх умовах
13:46
Технологія лудіння металевого посуду в домашніх умовах

Відтворюючи уніформу і спорядження армій минулих епох, реконструкторам нерідко доводиться займатися реставрацією предметів старовини. Як відомо, справжні речі рідко можна зустріти в хорошому стані, тому, перш ніж використовувати, їх майже завжди необхідно відреставрувати. Однак, грамотно відреставрувати який-небудь раритет часто виявляється набагато складніше, ніж просто виготовити його репліку.

Тим більше, що найменша неточність може завдати непоправної шкоди унікальному предмету, що стоїть найчастіше чималих грошей.

Звичайно, з огляду на очевидну старості і непрактичність, в реконструкції рідко використовуються справжні предмети обмундирування і амуніції, виготовлені з тканини або шкіри (кашкети, штани, чоботи, ремені, підсумки та ін.), Але різноманітні металеві предмети озброєння і спорядження знаходять досить широке застосування. До останніх, зокрема, відноситься мідна і латунний посуд (казанки, гуртки, миски), в достатніх кількостях збереглася з минулих часів і цілком придатна до використання.

На відміну від скла або кераміки, металевий посуд (особливо мідна і залізна) має один істотний недолік. Під дією повітря і харчових продуктів її поверхню швидко окислюється і покривається небезпечної для організму людини оксидною плівкою. Щоб уникнути цього, поверхня такого посуду, що стикається з їжею, зазвичай покривається іншим металом, краще протистояли зовнішньому впливу.

Найчастіше для цієї мети використовується олово, на яке повітря і волога впливають вельми мало, а слабкі рослинні кислоти, жири та інші складові частини харчових продуктів зовсім не діють. Покриття металевої поверхні тонким шаром олова називається лудінням, а сам шар олова - лудою.

В принципі, технологія лудіння дуже проста і не вимагає великих витрат коштів і особливих навичок, але якщо ви раптом забажаєте Полуда старий мідний казанок або кухоль, то з подивом виявите, що навряд чи хто-небудь зможе надати вам в цьому практичну допомогу. Маленькі ремісничі майстерні і цигани на ринках з їх незмінним «калюжу, паяю», схоже, назавжди пішли в минуле, тому, якщо поблизу немає заводу з випуску консервної жерсті, то, скоріше за все, вам доведеться розраховувати на власні сили.

У спеціальній літературі можна знайти опис до десятка різних способів лудіння, але більшість з них не застосовні в звичайних умовах, так як досить трудомісткі і вимагають спеціального обладнання або складних реактивів. Навряд чи має сенс все їх тут наводити, тому обмежимося найпростішим і доступним способом.

Для нього знадобляться шматок чистого харчового олова, наждачний папір, паяльна кислота або нашатирний спирт, пакля, газова або електрична плита і, нарешті, об'єкт нашого експерименту - мідна або латунна посуд.

Сам спосіб зводиться до наступного. Внутрішню поверхню посуду за допомогою наждачного паперу (піску або золи) очищають від бруду і окислів, промивають водою і натирають паяльною кислотою (або нашатирним спиртом). Потім посуд розігрівають на плиті, розплавляють в ній трохи олова і ретельно розтирають його клоччям, наводячи начорно шар полуди на всю поверхню. Потім підігрівають вдруге і таким розтиранням остаточно вирівнюють і ущільнюють наведений шар олова. Цю операцію повторюють до тих пір, поки вся поверхня посуду не покриється рівним і щільним шаром Полуда.

Слід звернути увагу, що при лудінні посуду необхідно вживати по можливості чисте олово, яке не містить в собі шкідливих для здоров'я домішок, таких як свинець, цинк та ін. Разом з тим, полуда, яка містить свинець, набагато дешевше, її легко знайти, і вона більш надійно захищає поверхню металу від окислення. Тому в деяких випадках, коли отруйність домішок не має особливого значення, деяка надбавка свинцю до олова цілком допустима.

В цілому, за певного навику, описана технологія дозволяє домогтися цілком прийнятної якості лудіння і робить старий посуд придатною для подальшого використання.

Переглядів: 953
Пошук

Календар
«  Март 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Архів записів
Реклама
Статистика


Інформер

Зворотній зв'язок

Business-Key Top Sites HotLog