Головна » 2021 » Ноябрь » 19 » Що таке ринок? Визначення ринку, основні поняття.
12:49
Що таке ринок? Визначення ринку, основні поняття.

У 19 століття В.І. Даль визначав ринок просто, як місце торгу, торгівлі.

У сучасних словниках ринок , не лише місце купівлі-продажу товарів та послуг, укладання торгових угод, а й система економічних та інших відносин, що з обміном товарів та послуг.

Іншими словами сучасний ринок - реальний, абстрактний або віртуальний простір, в якому взаємодіють пропозиція та попит на ті чи інші товари та послуги, включаючи робочу силу, капітали тощо, а також спосіб цієї взаємодії та сукупність умов, завдяки яким покупці та продавці товарів та послуг вступають у контакт один з одним з метою купівлі чи продажу цього товарів та послуг.

Ринок, за англ. market, нім. Markt, Basar, італ. mercato, agora.

Структура ринків надзвичайно різноманітна. По виду товару виділяють ринки сировини, матеріалів, коштовностей, засобів виробництва, нерухомості, споживчих товарів та послуг, інформаційного та інтелектуального (духовного) продукту, інновацій, капіталу, валюти, цінних паперів, праці, робочих місць і робочої сили.

За масштабами охоплення території розрізняють світовий, зональні, регіональні, країнові ринки, а стосовно кожної країни - внутрішні та зовнішні ринки.

За характером продажів ринки поділяться на оптові та роздрібні.

За рівнем конкуренції ринки поділяються на висококонкурентні (вільні), монополістичні конкуренції, олігополістичні, монополістичні (закриті).

За рівнем насичення виділяються ринки: рівноважний, дефіцитний, надлишковий.

За відповідністю чинному законодавству ринки бувають легальними та нелегальними (тіньовими, чорними, сірими тощо).

Ринок - основна форма організації громадського господарства в умовах товарного виробництва, що забезпечує взаємодію між виробництвом та споживанням, розподіл ресурсів на користь його учасників - власників цих ресурсів.

Розрізняють ідеальний (теоретичний) ринок і реальний - існуючий у конкретних соціальних, економічних та політичних умовах. Ідеальний ринок передбачає "вільне переміщення товарів, праці та капіталів". У реальному ринку воно обмежується великою кількістю факторів, що діють різного характеру.

Теоретично, учасники ринку діють на основі вільного вибору, взаємної угоди про умови угод, максимально можливу інформацію та конкурентність. У реальній економіці ринок взаємодіє, з одного боку, з суб'єктами господарювання, а з іншого - з економічною діяльністю держави.

Держави зазвичай встановлюють ті чи інші "правила гри” для учасників ринку та, певною мірою, регулюють та контролюють його функціонування - законодавчо, тарифним та іншими методами.

Великою мірою на ринкові відносини впливають культурні традиції, стан політичних систем, ступінь розвитку інфраструктури тощо.

Сучасний ринок виконує багато функцій, зокрема. :

Інформаційна функція — ринок дає його учасникам інформацію про необхідну кількість товарів та послуг, їх асортимент та якість;
Посередницька функція - ринок виступає посередником між виробником та споживачем;
Ціноутворююча функція - ціна складається на ринку на основі взаємодії попиту та пропозиції, з урахуванням конкуренції;
Регулююча функції - ринок приводить у рівновагу попит та пропозицію;
Стимулююча — ринок спонукає виробників створювати необхідні суспільству економічні блага з найменшими витратами та отримувати достатній прибуток.

Операції купівлі-продажу над ринком називають угодами.

Найважливішими категоріями конкретного товару (послуги) на конкретному ринку є сукупність споживчих якостей та ціна.

Ціна - це грошова форма товару, що відображає його вартість, створювану в процесі виробництва та взаємодії ринкових факторів;

Найважливішими показниками конкретного ринку є - попит, пропозиція та товарообіг.

Попит - це потреба в товарах, підкріплена платоспроможністю споживачів, які готові їх придбати у певній кількості; пропозиція — кількість товарів, яка знаходиться у продажу за ціною, що склалася.

Товарообіг світового меблевого ринку оцінюють орієнтовно в 210 млрд доларів США, російського ринку меблів - 3 - 3,5 млрд доларів.

Перетин кривих попиту та пропозиції конкретного товару чи послуги формує ринкову ціну і визначає кількість товару, що продається за цією ціною, привівши тим самим ринок цього товару в рівновагу.

Конкуренція - процес взаємодії, взаємозв'язку та боротьби, комунікацій суб'єктів ринкової системи у процесі створення та споживання благ.

Основними суб'єктами ринку є виробники продуктів та послуг, безпосередні споживачі продуктів та послуг (покупці), оптові та роздрібні продавці, організатори торгових процесів (ринки, біржі, мегамоли тощо), консультанти, засоби масової інформації, громадські організації та державні органи .

Найважливішими умовами існування та розвитку підприємства на сучасних ринках є компетентне управління, яке часто називається менеджментом.

Одним із головних інструментів ринкової політики підприємства є спеціальна система заходів, яка називається маркетиногом.

Маркетинг (англ. marketing) - система управління діяльністю підприємства з розробки, виробництва та збуту товарів чи надання послуг з урахуванням вивчення ринку та реальних запитів і потреб покупця (а деяких випадках формування цих запитів і потреб). Включає планування асортименту товарів, довгострокову та короткострокову стратегію зміни їхньої якості, вивчення потенціалу та структури ринку, успішності збуту продуктів, а також заходи на ринок споживачів. При дослідженні та прогнозуванні ринку у маркетингу використовуються економіко-математичні методи, статистика, експерименти, вивчення життєвого циклу виробів, соціологічні опитування та ін.

Істотними елементами ринків у 21 столітті є інформаційні технології (IT), що базуються на новітніх досягненнях електронної техніки та інших продуктів науково-технічного прогресу.

Переглядів: 396
Пошук

Календар
«  Ноябрь 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Архів записів
Реклама
Статистика


Інформер

Зворотній зв'язок

Business-Key Top Sites HotLog