Придбавши або побудувавши будинок, ми тішимо себе надією, що цей будинок в незмінному вигляді довгі роки буде влаштовувати нашу сім'ю. Однак життя змінюється, і необхідність змін може виникнути в будь-який момент. В цьому випадку ми замислюємося про реконструкцію. Реконструкція - це зміна в приміщеннях будівельного обсягу.
Сюди входить як зменшення обсягів - скажімо, шляхом зведення додаткових перегородок, так і прибудова нових приміщень.
Необхідно при реконструкції дотримуватися кількох спрямованих на збереження цілісності вже існуючого будови правил. Кожна будівля має несучий каркас - свою основу. Каркас з конструкцій складається, на які навантаження від ваги будівлі, розміщених в ньому людей, обладнання, а також вітрова та снігова навантаження розподіляється. Каркас зазвичай включає балки статі, несучі стіни, крокви покрівлі, стельові перекриття і їх частини, фундаменти і так далі. Треба при цьому пам'ятати, що деформація частин каркаса будівлі може привести до деформації будови (зміщення, тріщини) або навіть до руйнування будівлі. Тому збереження загальної цілісності силового каркаса є першим правилом реконструкції. Розподіл за всіма правилами.
Приклад перший. Об'єднання. Скажімо, ви хочете приміщення розширити за рахунок іншого суміжного приміщення, тобто стіну прибрати або частина стіни. Перше, що треба з'ясувати: що демонтуються частина стіни несуча або це тільки самонесуча перегородка? У разі, якщо стіна несуча - треба дізнатися, які частини каркаса будівлі на демонтованих стіну спираються. Потім треба спроектувати і виконати повний перерозподіл навантаження від частин будівлі, розташованих вище, на альтернативні несучі елементи. Роль колишньої стіни в нашому випадку може виконувати перекриває руйнується ділянку балка, рівнозначна за несучою здатністю. Можна користуватися цим методом і в разі врізки в несучі стіни дверних або арочних прорізів. Приклад другий. Горище перетворюється ... При врізки додаткових вікон в конструкцію покрівлі треба розуміти, що у кроквяної системи несучі конструкції проектувалися, виходячи з припущення, що снігова навантаження буде правильно розподілена.
Порушення навіть у одного елемента кроквяної системи параметрів перетину може до протікання привести, а в гіршому випадку - до обвалення частини покрівлі. Тому, якщо необхідно перерізати кроквяну балку при врізки вікна, доведеться навантаження на ділянці роботи перерозподілити на сусідні балки додатковими силовими елементами, у яких для цього має бути збільшено перетин. Зверніть увагу, ви повинні перед розбиранням будь-якої частини будови ясно розуміти, яку функцію в силовому каркасі будівлі виконує цей елемент. І розуміти, куди і як перерозподілити правильно навантаження, що виникають при виключенні із загальної конструкції цієї частини в силовому каркасі. Якщо вам визначитися з цим самостійно складно, то треба залучити фахівців хоча б з метою з ними порадитися. В іншому випадку ви можете зіткнутися згодом з дуже серйозними проблемами.
Якщо ви до основної будови збираєтеся прилаштувати, скажімо, веранду, то усвідомите собі, що головними розбіжностями прибудов стають зрушення в місці їх з основними будівлями стику. Саме через неправильно спроектованих або побудованих фундаментів це і відбувається. Ця проблема особливо яскраво на глинистих ґрунтах проявляється, в тому випадку, якщо для прибудови застосований в порівнянні з основним будовою полегшений фундамент - наприклад, стрічковий з недостатньою глибиною закладення і слабо армований, або стовпчастий варіант. На глинистих ґрунтах фундаменти прибудов повинні бути побудовані по виключає зрушення і зміщення елементів фундаменту в результаті здимання грунту технології. Можна будувати прибудову на рухливих грунтах тільки тоді, коли і прибудова, і основна будівля на між собою пов'язані стрічкові фундаменти з підошвою спираються на рівні промерзання грунту (це 140 сантиметрів для середньої смуги). Тому зазвичай «нові» фундаменти зі «старими» пов'язують за допомогою арматурних стержнів і штроб. Розділити перегородками приміщення - також реконструкція.
Якщо ж ви задумали зробити з літньої веранди повноцінну опалювальну житлову кімнату, то через збільшення у надземної частини будівлі ваги конструкцій вам потрібно також оцінити у існуючого фундаменту несучу здатність. У разі, якщо несуча здатність недостатня, фундамент треба або посилити, або замінити на більш надійний. І знайте: страх перед можливою перебудовою фундаменту здасться вам сущою дрібницею в порівнянні з тим стресом, який ви отримаєте в разі, якщо «затріщить по швах» вже готова прибудова ... Рухатися щодо будинку стіни прибудови будуть все одно, яким би надійним не був фундамент. Це неприємностей за собою не спричинить, якщо в місці примикання стіни до основної будови прибудови деформаційний шов залишити. Мається на увазі щілину в два-три сантиметри, м'якими пористими матеріалами заповнену (спіненим поліуретаном або вілатермом) і монтажною піною доопрацьовану. Також вимагають особливої уваги місця сполучення покрівель будинку і прибудови. Від типу покрівельних матеріалів залежать деталі їх влаштування.
При будь-якої реконструкції, включаючи зведення всередині приміщень легких (самоутримних) перегородок, заздалегідь слід подумати про те, як будуть прокладені комунікації: вентиляція, опалення, електропроводка в нових кімнатах. Обов'язково рішення з усіх допоміжних систем повинні бути в проект включені.
|