Обвал рубля фактично зупинив продаж туристичних путівок в Росії. Постраждали всі напрямки, і в першу чергу - європейське. При цьому на російському напрямку зимового туризму спостерігається пожвавлення і очевидний зростання.
За даними Російського союзу туріндустрії (РСТ), відносно листопада-грудня минулого року на 50% знизилася продаж зарубіжних новорічних турів, на деяких напрямках зниження досягло 70% продажів. Прес-секретар РСТ Ірина Тюріна повідомила журналістам про велику кількість відмов від турів з-за різко подорожчали додаткових витрат, які несуть самі туристи на харчування, екскурсії і т. д. На думку прес-секретаря, з-за проблем з курсом валют туристична галузь в частині виїзного туризму переживає зараз навіть найгірші часи, ніж у 2008 році, коли падіння продажів не перевищувала 20%.
Дуже гостра ситуація склалася навколо частково оплачених турів. У зв'язку з небувалим і несподіваним зростанням курсу долара і євро туроператори змушені вимагати з туристів доплату до чинного курсу, що можуть собі дозволити далеко не всі. Відмова від туру - сумнівний вихід з такої ситуації для туриста, оскільки частина сплаченої суми при відмові втрачається безповоротно. Скорочення тривалості поїздки, яку пропонують деякі турфірми, теж влаштовує не всіх. Наслідки падіння курсу національної валюти відчули не тільки туроператори, але і вітчизняні авіаперевізники. «Аерофлот», найбільша російська авіакомпанія, вже оголосив про відмову від деяких напрямів. Серед них - найпопулярніші в докризові часи маршрути в Хургаду і Шарм-ель-Шейх, а також в Токіо і Зальцбург. При цьому, щоправда, керівництво «Аерофлоту» заявило, що рейси за вказаними напрямками будуть виконувати лайнери групи компаній «Аерофлоту» - «ГТК Росія» і «Оренбурзькі авіалінії».
Слідом за «Аерофлотом» стали скорочувати напрями та інші авіакомпанії. «Сибір» має намір відмовитися від польотів в Базель і Спліт, «Трансаеро» - на Тенеріфе, в Барселону, Пафос і Санью, «Уральські авіалінії» - у Дубай, Прагу, Тель-Авів, Мюнхен, Штутгарт, Подгоріцу. На цьому обвальному тлі природним виглядає звернення поглядів російських туристів до вітчизняних курортів. Різко зросла, порівняно з минулими сезонами, число бажаючих провести новорічні канікули на російських гірськолижних курортах - в Домбай, Архиз і нещодавно Сочі. У Сочі, зокрема, на гірськолижному курорті «Роза-Хутір», навіть виникли проблеми з нестачею місць у готелях і скі-пасів на гірськолижні спуски в період новорічних канікул.
Таке «імпортозаміщення», природно, матиме негативні наслідки для туристичної галузі за кордоном, передусім у країнах Євросоюзу, де туристи з Росії в останні роки становили значну частину потоку. За прогнозами експертів з «Ростуризму», зменшення потоку наших туристів в Європу може досягти 90%. Великі європейські туроператори вже відчувають «зворотний ефект» від санкцій, введених ЄС проти Росії. Так, одна з найбільших туристичних компаній «Санрайз Тур» вже оголосила, що після різдвяних і новорічних канікул будуть скасовані всі її гірськолижні програми в Італії та Австрії, хоча до закінчення лижного сезону в Альпах залишиться ще «добрих» півтора-два місяці. Керівництво компанії у своєму прес-релізі пояснило такий рішучий крок острахом допустити зниження цін і «горіння» порожніх крісел, що в умовах валютної нестабільності є неприпустимим.
|