У Харкові пам'ятників архітектури, які опинилися в запустінні, шукають господарів.
В місті більше 500 пам'яток архітектури, але орендувати можна одиниці, у більшості об'єктів вже є власники або орендарі, розповідає начальник міського управління комунального майна та приватизації Володимир Солошкін.
«Якщо людина хоче взяти приміщення в оренду або викупити, ми нікому не відмовляємо, але з однією умовою - привести в порядок і утримувати будівлю в гідному вигляді. Але на будівлю дореволюційної кондитерської фабрики на Краснооктябрьской, 21, побудована в 1875 році і будинок на Полтавському шляху, 35 бажаючих ще немає», - розповіла начальник відділу охорони пам'яток ахритектуры облуправління містобудування та архітектури Галина Черкашина.
Будинок на Полтавському шляху звели у 1901 році, раніше воно належало страховому товариству. Фасад прикрашала унікальна ліплення, а кабінети були обшиті різьбленим дубом, що було великою рідкістю для Харкова, адже внутрішня обробка, як правило, не зберігалася, у кожній кімнаті паркет мав індивідуальний малюнок. Тепер же від первозданної краси нічого не залишилося, щоб все відновити, потрібні чималі гроші, - каже Галина Миколаївна.
Будівля переходило з одних рук в інші, його брали в оренду різні компанії, але довести до пуття так ніхто не наважився, тому будівля знову повернулося в комунальну власність. Але знайти нового власника поки не вдалося, адже новому власнику доведеться відреставрувати будівлю. «Ми готові віддати його за символічну орендну плату, але інвесторів цей проект поки не приваблює», - говорить Володимир Солошкін.
Старовинна садиба в Старому Мерчику також чекає господаря. Замок, побудований ще в 18 столітті, готові віддати в довгострокову оренду, але з умовою, що господар наведе порядок у палаці. До 2000 року приміщення належали зооветеринарному технікуму, з тих пір по парку і палацу гуляє вітер. По концепції приведення садиби в первісний вид, яку архітектори склали ще кілька років тому, на ремонт садиби необхідно близько 10 млн. грн. В управлінні запевняють, господарем може бути не обов'язково олігарх, а хороший господарник, який не дасть садибі остаточно розвалитися. «Ми готові віддати його безкоштовно в довгострокову арендуна 50, а то й 100 років, лише б людина містив його і наводив порядок. Нехай би й жив там», - каже Галина Черкашина.
Щоб взяти в оренду будівлю, яка є пам'яткою архітектури, необхідно звернутися до його власнику, наприклад, в управління комунального майна. Додатково до орендною угодою потрібно буде зробити паспорт будівлі з докладним описом.
Єдина незручність - необхідно дотримувати всі вимоги архітекторів: утримувати будинок в належному вигляді та стані, не руйнувати фасад і внутрішню обробку, не розміщувати в ньому шкідливі виробництва.
Щоб зробити в такому будинку ремонт, треба йти в управління архітектури, замовляти та погоджувати спеціальний проект з урахуванням особливостей будівлі, як пам'ятки архітектури.
|