Облицювання фасаду приватного будинку – досить серйозна і відповідальна задача для його власника, адже, як кажуть, «по одягу зустрічають». Тому, вибираючи спосіб обробки, ніяк не можна вдарити в бруд обличчям.
Однак, крім естетики зовнішнього вигляду, доведеться враховувати і такі параметри як якість і ціну матеріалу, його довговічність, трудомісткість монтажу, вартість робіт.
Всі фасадні матеріали умовно можна розділити на три категорії: • стінові панелі (сайдинг); • декоративна штукатурка; • облицювальний камінь.
У кожній з категорій безліч видів і підвидів фасадних матеріалів, що відрізняються один від одного зовнішнім виглядом покриття, технологією монтажу, вартістю та ін., однак є між ними і дещо спільне. Подивимося, які особливості кожної групи матеріалів, щоб вирішити, чому ж віддати перевагу.
Стінові панелі (сайдинг)
Слово «siding» в англійській мові означає «зовнішня обшивка», і спочатку вживався для позначення дерев'яної обшивки стін з особливим профілем «на засувці». Сучасний сайдинг – це стінові панелі з ПВХ або алюмінію, внизу яких розташовується замикається замок, а вгорі – відповідна частина замку і кромка для цвяхів, якими сайдинг кріпиться до конструктиву. Змонтовані внапуск, сайдинг-панелі надають фасаду закінчений, привабливий зовнішній вигляд. Скажемо відразу, що алюмінієві панелі поступаються вініловим за багатьма показниками, в тому числі по довготі служби, а стоять при цьому вельми недешево, так що варіант з алюмінієм підійде далеко не всім і не завжди. Вініловий сайдинг до того ж має набагато більше естетичних можливостей: він може імітувати інші лицювальні матеріали (камінь, дерево, цегла), має широкий спектр колірних відтінків.
Забарвлення сайдинга високостійка до вигорання: фактично колір обшивки не змінюється протягом 40 років служби! Це пояснюється тим, що в барвний пігмент додається діоксид титану, який і відповідає за стійкість кольору. Однак сам він має інтенсивно білий колір, тому колірна гамма сайдинга складається з м'яких, пастельних тонів. Пам'ятайте: сайдинг яскравих кольорів далеко не завжди здатний зберегти насичене забарвлення надовго!
Зовнішню завершеність і красу фасаду із сайдинга повідомляють різноманітні профілі, накладки, кути і наличники, фасції та софіти, а також абсолютно незамінний J-ченнел: у сукупності ці елементи, приховують місця з'єднань, і створюють враження закінченості. Не варто забувати, що доборні елементи коштують недешево і можуть навіть перевищувати вартість самих панелей.
Декоративна штукатурка
В останні роки на будівельному ринку з'явилося безліч видів декоративних штукатурок, які відрізняються особливою фактурою поверхні – всілякими штучними нерівностями, що надають фасаду будинку одночасно природність і вишуканий естетизм. Декоративні штукатурки – це товстошарові покриття (від 1 до 6 мм), виготовлені на основі синтетичних смол і розрізняються за матеріалом наповнювача. Получающаяся фактура поверхні, або малюнок, залежить від характеристик наповнювача, але також і від способу нанесення штукатурки, і від використовуваних при цьому інструментів. За технологією підготовки стіни декоративна штукатурка вигідно відрізняється від інших покриттів: вона не потребує ретельного фінішному вирівнюванні поверхні. В якості переваг декоративної штукатурки для фасадів можна назвати хорошу паропроникність, високу механічну міцність, стійкість до впливів зовнішнього середовища і довговічність.
Для обробки фасадів найчастіше використовується: • кам'яна штукатурка: наповнювач з кам'яної крихти надає покриттю вигляд натурального каменю; • терразитовая штукатурка: в результаті спеціальної обробки штукатурна поверхня набуває схожість з туфами або піщаником; • штукатурка-сграфіто: барвистий орнамент поверхні з'являється після різьблений обробки 3-4-хслойного покриття різних кольорів.
Облицювальний камінь або цегла
До цієї категорії облицювальних матеріалів відносяться: • оздоблювальні плити з натурального каменю; • штучний камінь; • облицювальна цегла.
Оздоблення фасаду природним каменем – найбільш розкішний і дорогий варіант декору, при цьому він технологічно важка. Природний кам'яний моноліт досить важкий і вимагає спеціальної підготовки підстави, закріплення кожної плити анкерами, використання дорогих клейових сумішей і т. д. Прекрасною заміною натурального каменю стають плити, сформовані з цементу, піску, різноманітних наповнювачів і колірних пігментів, що імітують природний кам'яний матеріал. Покриття, виготовлені за цією технологією, називають штучним каменем або фасадно-цокольною плиткою.
До достоїнств штучного каменя можна віднести: • невелика вага, що полегшує транспортування; • порівняно невисоку вартість; • простоту і зручність монтажу; • простоту різання і обробки (це важливо для виготовлення кутових, закруглених та ін. елементів, додають кладці закінченість); • відмінні механічні характеристики; • чудовий зовнішній вигляд.
Все вищесказане можна віднести і до лицювальної цегли, застосування якого здатна облагородити непоказний дерев'яний будинок або нудний бетонний фундамент. Враження природності, витонченості і солідності, вироблене кам'яною кладкою фасаду, легко досягається використанням полегшених, технологічних сучасних матеріалів.
|