Головна » 2021 » Март » 24 » Метод віртуальної реконструкції місця пожежі.
21:50
Метод віртуальної реконструкції місця пожежі.

Суть методу полягає в накладенні наявних в матеріалах справи отобразітельной і меморіальних слідів пожежі на віртуальну моделлю пожежі.

Використання методу має кілька стадій.

На першій стадії проводиться збір додаткових джерел отобразітельной слідів:

-після ознайомлення з матеріалами справи слідству або суду заявляється клопотання про надання оригіналів наявних у справі фотографій (негативи, файли цифрових фотографій, відеозапису). Як правило, ці матеріали є у сторін або слідства.

-в клопотанні вказується на необхідність надання та інших фото та відеоматеріалів по даній події, але не увійшли в матеріали справи (фотографії події сторонніми особами, випадковими свідками, записи телерепортажів місцевих TV-студій, матеріали, зняті службами МНС, МВС, записи систем відеоспостереження) . Не завжди, але в половині випадків такий матеріал знаходиться і надається.

-коли є можливість експерту оглянути місце пожежі, то такий огляд робиться з використанням фото та відеозаписи. Це буває корисно навіть після великого часу після пожежі.

Після збору носіїв отобразітельной слідів можна приступати до їх дослідженню.

Спочатку необхідно визначити точку зйомки кожного кадру або відеосюжету на місці пожежі. Для цієї мети за наявними в матеріалах справи даними будується віртуальна графічна тривимірна модель місця пожежі за допомогою будь-якої наявної комп'ютерної програми 3D- графіки. Точність і ретельність опрацювання моделі залежить від розв'язуваних з її допомогою завдань. Для встановлення точок зйомки досить мати на моделі основні конструктивні елементи будівлі, де сталася пожежа, або помітні елементи місцевості і будівель, якщо пожежа сталася на відкритій площадці.

Точка зйомки встановлюється суміщенням наявного зображення місця пожежі на фото і зображення віртуальної моделі, отриманого з використанням інструменту камера програми 3D-графіки. При цьому не тільки встановлюється точка зйомки, але і визначається кордону зони зйомки. Розміщуючи отримані дані на план-схемі місця пожежі точки зйомки і кордони зон зйомки всіх фотокадрів та відеосюжетів можливо встановити не тільки наявність слідів термічного впливу на предметах речової обстановки, але і їх лінійні розміри, їх взаємне розташування. Створюючи віртуальні об'єкти і поміщаючи їх в 3-х мірну віртуальну модель в ті місця, де вони зображені на фото, можна відтворити вже знищене місце пожежі у вигляді його віртуальної моделі.

Отримавши, таким чином, віртуальну модель місця пожежі можна поставити діагноз зону пошкоджень, зону задимлення, зону термічних пошкоджень, площа зони максимальних термічних пошкоджень, отримати просторову картину всього місця пожежі.

Подальші дослідження спрямовані на вивчення меморіальних слідів.

Використовуючи отриману графічну модель місця пожежі, проводиться аналіз протоколів огляду місця пожежі. За описом стану об'єктів речової обстановки створюються їхні віртуальні копії і поміщаються в модель в ті місця, які вказані в протоколі. Таким чином, відбувається заповнення побудованої моделі конкретними деталями.

На цьому етапі часто виникає необхідність в уточненні або поясненні даних, наявних в протоколах огляду. Ці пояснення можуть дати тільки люди, які робили огляд. Це дізнавачі ГПС, слідчі МВС, прокуратури. Як правило, їм не хочеться давати пояснення. Але в деяких випадках, при розслідуванні кримінальних справ з тяжкими наслідками, це можливо. Уже на цьому етапі, пред'являючи модель місця пожежі особі, що проводиться огляд місця пожежі, виявляються додаткові дані по термічним ушкодженням предметів обстановки і елементів конструкції місця пожежі, а так само неточності в описі місця пожежі при складанні протоколу огляду.

Аналогічно відбувається і аналіз показань свідків, наявних в матеріалах справи. При цьому потерпілі, позивачі, а часом і відповідачі у цивільних справах з великою охотою беруть участь в цій роботі.

Свідкові пред'являється модель місця пожежі і, проводячи опитування, додають в модель ті елементи конструкції згорілої будівлі, які ще зберігалися під час пожежі при його спостереженні. Робота з власниками згорілого майна дозволяє повністю відновити віртуальну конструкцію споруди і розподілити в ній предмети речової обстановки, і створити просторову картину комунікацій систем електро-, водо-, і газопостачання.

При цьому експерт отримує можливість досліджувати як би реконструйований згорілий об'єкт, яким він був до виникнення пожежі.

Маючи цю модель, можливо визначити конструктивні особливості будівлі, будівлі або його окремого приміщення, оцінити прорізу будь-якого приміщення, можливі шляхи евакуації та шляхи поширення диму, визначити просторову пожежне навантаження в будь-якому приміщенні, просторово співвіднести наявність в одному місці пожежної навантаження і можливих джерел запалювання, і багато багато іншого.

Крім цього експерт отримує модель, на якій можна проводити різні експерименти з розповсюдження пожежі, задимлення.

Одним з таких експериментів є використання імітатора полум'я програми 3D-графіки. Розміщуючи Імітатор полум'я в різні частини моделі, варіюючи площа і висоту полум'я, можливо отримувати картини різній стадії пожежі. Ці картини пред'являли свідкам - очевидцям пожежі, які коректували розташування і розмір зображення полум'я на моделі. Знаючи час кожного такого спостереження і маючи локалізацію і площу спостережуваного горіння стає легко визначити і шляхи поширення і швидкість поширення пожежі.

Використання віртуальної моделі місця пожежі дозволяє не тільки закріпити наявні меморіальні сліди, а й перевірити їх правдоподібність, а крім цього проявити з пам'яті свідків додаткову інформацію про пожежу і зафіксувати її.

В даному випадку виникає питання про правомочність використання експертом отриманих при цьому даних.

Так п.14. Інструкції з організації проведення експертизи регламентує право експерта задавати питання, які стосуються судової експертизи, але тільки за участю його в процесуальних діях.

Стаття 16. Федерального Закону про державну судово-експертної діяльності прямо забороняє самостійно збирати матеріали для виробництва судової експертизи.

Однак, законодавством передбачена можливість участь сторін у проведенні експертизи, і, отже, всі пояснення, які дають учасники виробництва експертизи, експерт може і повинен відзначати в ув'язненні при його формуванні.

В даному випадку є протиріччя: з одного боку, беручи участь в процесуальній дії (виробництво експертизи) експерт може збирати інформацію шляхом опитування, яка є матеріалом для виробництва експертизи (меморіальні сліди), а свідки можуть бути учасниками виробництва експертизи, з іншого боку експерт не може цього робити.

Така процесуальна невизначеність вирішується виходячи з законодавчо визначеною обов'язки експерта з проведення повного дослідження наданих йому матеріалів справи. З огляду на це, використання запропонованого методу дослідження меморіальних слідів слід визнати допустимим.

Практика показує, що не по одній справі, за яким проводилася експертиза з використанням методу моделювання та реконструкції місця пожежі, не одна зі сторін не опротестовувала результати експертизи, і повторні експертизи не призначалося і не проводилися. Це підтверджує ефективність використання даного методу.

Таким чином, використання методу дослідження меморіальних слідів дає можливість:

-Відновити в віртуальному вигляді конструкцію і предметну наповненість згорілого об'єкту.
-Визначити шляхи поширення диму і вогню в різні фази пожежі.
-Встановити місце можливого початкового загоряння.
-Встановити наявність в цьому місці технічних чи інших джерел запалювання.
-Встановити причину пожежі.

Причому вирішення цих питань стає можливим і при відсутності матеріальних слідів пожежі, а лише при наявності в матеріалах справи отобразітельной і меморіальних слідів.

Переглядів: 405
Пошук

Календар
«  Март 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Архів записів
Реклама
Статистика


Інформер

Зворотній зв'язок

Business-Key Top Sites HotLog