Головна » 2018 » Октябрь » 11 » Матеріали з деревини для будівництва сходів
13:23
Матеріали з деревини для будівництва сходів

Деревина - одне з основних будівельних і оздоблювальних матеріалів, що застосовуються для створення сходів. Деревина відрізняється особливою стійкістю до ударів, пластичністю, хорошими тепло- і звукоізоляційні властивості, довговічністю, високою технологічністю в обробці, а також легко вписується в будь-який інтер'єр.

Деревина, як будівельний і оздоблювальний матеріал для сходів, володіє такими фізичними властивостями: щільність, міцність, твердість, вологість, теплопровідність, проникність для рідин і газів, запах, текстура, блиск і ін. Деревину часто застосовують для облицювання сходів різних типів. Для внутрішніх конструкцій з дерева виконується облицювання ступенів сходів і інших її елементів.

Щільність деревини різних порід залежить від її будови, вологості, зрілості і від деяких інших чинників. Середню щільність деревини з природною вологістю перераховують на щільність при стандартній вологості 12%, що відповідає сухому станом деревини.

Найменша середня щільність - у деревини ялиці (375 кг / куб, м), найбільша - у деревини дуба і клена (690 кг / куб, м). У сосни цей показник дорівнює 500-550, у ялини - 450, у осики - 495, у берези - 630, у модрини - 660, у ясена - 680 кг / куб, м.

Міцність деревини визначається межами зусиль і навантажень, які вона може винести, не руйнуючись і не деформуючись при стисненні, розтягненні, вигині. На міцність деревини, як і на її твердість, значний вплив робить вологість. Так, збільшенням цього показника на 30% міцність і твердість деревини знижуються в 1,5-2 рази.

Деревина різних порід дерев відрізняється по твердості, яка визначається опірністю механічним впливам - ударам, сколів, розрізання. Цей показник важливо враховувати при механічній обробці деревини. Дуже м'яка вона у тополі, ялиці, липи; м'яка - у сосни, ялини та модрини, середньої твердості - у берези, opexoвого дерева, груші та чорної сосни; тверда - у дуба, ясена, тиса, дуже тверда - у бука.

За ступенем вологості деревину поділяють на мокру, довго перебувала у воді (вологість 100%), свіжозрубану (35-100%), повітряно-суху (15-20%), кімнатний-суху (8-13%), абсолютно суху (0 %).

Волога значно впливає на різні властивості деревини. Зі збільшенням її зменшується міцність деревини, тому перед будівництвом дерев'яних сходів пиломатеріали, призначені для виготовлення її деталей, повинні бути висушені до того рівня вологості, при якій вони будуть експлуатуватися. Вологість деревини, призначеної для спорудження внутрішньобудинкової сходи, повинна бути стандартною, тобто 12%. Вологість деревини зовнішніх сходів становить 15-20%.

Для захисту від вологи вироби з деревини покривають лаками, фарбами, тонкими полімерними плівками.

Важливо використовувати деревину стандартної вологості, щоб уникнути таких небажаних явищ, як усушка і розбухання дерев'яних виробів. Зміни цього показника можуть привести до погіршення експлуатаційних якостей сходи.

Усушка деревини відбувається в двох різних напрямках - радіальному (від серцевини стовбура до подкорного шару - заболоні) і тангенціальному (уздовж річних кілець). У відповідних напрямках відбувається і деформація виробів з деревини, причому тангенціальна усушка призводить до їх викривлення в напрямку, протилежному кривизні річних кілець. Чим далі від серцевини стовбура дерева була зроблена випилювання пиломатеріалу, тим сильніше він може бути схильний до викривлення.

Відстань від серцевини стовбура дерева (в поперечному перерізі) частини його деревини, з якого випиляний пиломатеріал, можна визначити за особливостями малюнка зрізу річних кілець, виступаючому на обох поверхнях, утворених розпилом: чим товще лінії річних кілець, тим далі від серцевини стовбура дерева був зроблений розпил. «Жирні» кільця називаються «лежачими», т. К. Вони зрізані під гострим кутом при тангенціальному розпилі. На відміну від них кільця, зрізані при радіальному розпилі, називаються «стоячими». Виріб з пиломатеріалу зі «стоячими» кільцями жолобиться значно менше, ніж пиломатеріал з кільцями «лежачими».

Зауваження. Чим ширше поверхню розпилу пиломатеріалу, тим істотніше може бути його викривлення.

Напрямок можливого викривлення пиломатеріалу можна визначити за густотою зрізів річних кілець, наявних на його сторонах: виріб буде вигинатися в ту сторону, з якої малюнок кілець гущі, т. Е. До серцевини стовбура дерева, з деревини якого це виріб виготовлений. Ця сторона називається внутрішньої пластью пиломатеріалу, а протилежна їй, відповідно - зовнішньої. Для того щоб в процесі експлуатації запобігти викривлення дерев'яного виробу, внутрішня пласть його повинна бути звернена в сторону, протилежну напрямку навантажень, яким піддається цей виріб.

Важливо. З огляду на можливість викривлення вихідних дерев'яних заготовок, отриманих з масиву деревини, дошки проступей дерев'яних сходинок слід укладати внутрішньої пластью вгору, а дошки шнурів - внутрішньої пластью назовні маршу. Більш радикальним засобом проти викривлення деревини є використання многопластовой клеєної деревини, що складається з окремих рейок або дощок.

Усушка і викривлення деревини може привести до розтріскування вироби з неї, а розбухання - до ослаблення його опірності експлуатаційним навантаженням, а також до псування і загнивання деревини.

Загнивання деревини - пошкодження її мікроорганізмами (грибками), що розмножуються при підвищеній вологості. Ще один ворог деревини - жучки-точильники. Захистити деревину від руйнування грибками і жучками можна, просочивши антисептиками - розчинами різних мінеральних солей: фтористого і кремнефтористого натрію, кремнефтористого амонію, купоросу і ін., А також розчином нафталіну в бензині, гасі, скипидарі. Для боротьби з жуками і будинковими грибками застосовують одні й ті ж антисептичні засоби. Найдоступніші з них - водорозчинні: розчини мідного купоросу (1 кг на 10 л води), фтористого натрію (0,3 кг на 10 л. Води), кремнефтористого натрію (0,25 кг фтористого натрію і 0,25 кг кальцинованої соди на 10 л води) кремнефтористого амонію (0,5 кг на 10 л води)

До негативних властивостей деревини відноситься низька вогнестійкість. Підвищити її можна, обробивши вогнезахисними речовинами - aнтіпіренамі, до складу яких входять сірчанокислий амоній, бура і ін.

Для виготовлення сходів, а також для облицювання сходів і інших елементів сходів застосовується деревина хвойних і листяних порід дерев. Найбільш часто використовують сосну, ялина і модрину, бук, дуб, березу, вільху. Для облицювання сходів і виготовлення елементів декоративного оздоблення застосовується деревина горіха, ясена, груші, червоного дерева і деяких інших, переважно південних, порід листяних дерев. Умільцю, який розраховує на власні сили при виготовленні і облицювання сходів, корисно знати деякі особливості і властивості деревини різних порід дерев.

Переглядів: 706
Пошук

Календар
«  Октябрь 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Архів записів
Реклама
Статистика


Інформер

Зворотній зв'язок

Business-Key Top Sites HotLog