Як ми знаємо, мансарда - це житлова частина будівлі, яка огороджена конструкціями під самим дахом. Відповідно до СНиП 2.08.01-89 "Житлові будинки" - "Поверх мансардний (мансарда) - поверх у горищному просторі, фасад якого повністю або частково утворений поверхнею (поверхнями) похилого або ламаного даху, при цьому лінія перетину площини даху і фасаду повинна бути на висоті не більше 1.5 м від рівня підлоги мансардного поверху ".
Дуже часто мансардний поверх може займати всю площу будівлі, або його частина, але, як правило, в межах лежачих нижче стін базової будівлі.
Як джерела освітлення мансардного поверху можуть використовуватися традиційні вікна, розташовувані вертикально і спеціально розроблені для цих цілей мансардні вікна, які встановлюються в площині покрівлі (з нахилом скатів 15-90 градусів).
В одному мансардному поверсі можуть бути застосовані одночасно і мансардні вікна і звичайні вертикальні вікна, якщо це допомагає підсилити пластику фасаду будівлі і завершити його архітектурне рішення.
Рекомендується дотримуватися наступних основних підходів при виборі вікон для приміщень мансардних поверхів:
• вертикальні вікна застосовуються з метою підтримки і збереження стилю і пластики фасаду будівлі-основи, при цьому загальна довжина вертикальних вікон, що розраховується для кожної окремої поверхні даху, не повинна перевищувати половину довжини її поверхні; • мансардні вікна можна розглядати як складову частину поверхні даху, отже, кількість мансардних вікон, їх загальна ширина і розміщення на даху не обмежуються; • мансардні вікна рекомендується застосовувати при пристрої мансардних поверхів на будинках історичної забудови, при цьому зберігаючи силует, відповідні розриви між будівлями і закритість даху мансардного поверху від перегляду з вулиці.
Розрахунок розміру і розміщення мансардного вікна повинен відповідати візуальним і антропометричним характеристикам, згідно з якими верх віконного прорізу повинен бути не нижче позначки 1.9-2.0 метра від підлоги, а зоровий промінь сидячої людини повинен мати сектор огляду не менш 15 градусів при відкритому вікні.
Особливості мансардних вікон
Світло від мансардного вікна поширюється рівномірно по всьому приміщенню, при цьому відсутні глухі бічні відсіки, які затуляють світло. Мансардні вікна пропускають потрібну кількість світла при меншій площі отвору, в порівнянні з традиційними вікнами.
Нормами встановлено мінімальне відношення світлової площі мансардних вікон до площі підлоги всіх житлових кімнат і кухонь в квартирах і гуртожитках мансардних поверхів, рівне 1:10.Мансардні вікна забезпечують повний захист від зовнішніх впливів. Вони пристосовані до самих екстремальних погодних умов, успішно використовуються у всіх кліматичних зонах. Для захисту від холоду використовуються енергозберігаючі склопакети. Сонцезахисні приналежності сприяють створенню комфортних умов в жарку погоду.
Система відкривання мансардних вікон залежить від підвісу стулки до коробки. Найбільш поширеним є підвіс по середній осі, навколо якої і повертається вікно при відкриванні. Ручка може бути розташована знизу або зверху. Розроблено вікно з комбінованим відкриванням. У цьому випадку воно може відкриватися назовні знизу вгору за допомогою ручки, розташованої в нижній частині вікна.
Для провітрювання приміщення система відкривання дозволяє фіксувати мансардне вікно в декількох положеннях. А для забезпечення природної вентиляції при повністю закритому мансардному вікні в коробку віконного блоку вбудовано спеціальне вентиляційне пристосування.
Мансардні вікна безпечні в експлуатації, тому що в склопакетах встановлюють загартовані стекла з підвищеною міцністю до механічних навантажень. При виготовленні склопакета можлива установка скла: протиударного, абсорбції або рефлекторного.
Дерев'яні елементи мансардного вікна (клеєна соснова деревина, оброблена спеціальним чином) захищені зовні від зовнішніх впливів алюмінієвими профілями (окладом) з полімерним покриттям, стійким до впливу навколишнього середовища.
Для мідних дахів розроблені спеціальні мідні оклади. Оклад практично непомітний на даху, так як його верхні і бічні сторони закриті покрівельним матеріалом. Практично у всіх виробників мансардних вікон розроблено кілька варіантів окладів для різних типів покрівельних матеріалів - плоских, профільованих і т.п.
Оклади виконують не тільки захисну функцію для дерев'яних елементів, але і відводять дощову воду від поверхні вікна. Спеціальні оклади дозволяють об'єднувати мансардні вікна в групи: горизонтальні, вертикальні, комбіновані.
Для мансардних вікон розроблена велика гамма аксесуарів:
• Жалюзі дозволяють повністю контролювати кількість і напрямок сонячного світла, що проникає в приміщення. Із зовнішнього боку жалюзі мають термоотражающее покриття, з його допомогою можна зберігати тепло взимку і зменшувати його надходження влітку. Щоб сонце не нагрівало кімнату, жалюзі повертають термоотражающим покриттям назовні, а для збереження тепла - у всередину приміщення.• Штори створюють атмосферу затишку і регулюють доступ світла в кімнату.
• Маркізет - найефективніший засіб захисту від жаркого сонця. Він зменшує кількості тепла на 65%, розсіюючи сонячні промені перш, ніж вони потраплять на вікно. При цьому матеріал з дрібної сітки залишається прозорим для погляду й зовсім не погіршує вид, що відкривається з мансардного вікна. Маркізет кріпитися на мансардне вікно зовні. Але легко управляється зсередини. В неробочому стані маркізет згорнутий і заправлений під верхню накладку мансардного вікна. На одному мансардному вікні можна одночасно зміцнити і маркізет, і внутрішню шторку або жалюзі.
• Шнур, стрижень система дистанційного відкривання використовуються для управління вікнами, розташованими на великій висоті.
Внутрішня закладення укосів мансардного вікна.
Укіс над мансардним вікном необхідно виконувати горизонтально, а під вікном - вертикально. Це забезпечить необхідну циркуляцію теплого повітря (опалювальні прилади завжди повинні бути розташовані під вікном), що дозволить уникнути конденсації водяної пари на віконному склі. При необхідності установки підвіконня, його доцільно встановлювати з деяким відступом від стін, залишаючи повітряний зазор, а також передбачаючи можливість повного осьового повороту віконної рами.
|