ГТВ (ГТВ), виробництво багатьох з яких здійснюється на основі різних видів каучуку, підрозділяються на формові і неформові різновиди, транспортерні стрічки, ремені і рукава, манжети.Гумотехнічні вироби формові включають приблизно 30 тисяч найменувань продукції, в тому числі, техпластини, сальники, амортизатори, кільця, волого-, масло і пилозахисні ковпачки та інші ущільнювальні, прокладочні та амортизуючі деталі. Ця велика група гтв отримала свою назву завдяки особливостям технологічного процесу виробництва: всі вхідні в неї вироби виготовляються одним з двох методів: шляхом формування і вулканізації гумової суміші в спеціальній прес-формі або ж шляхом лиття під тиском.
Група неформових гумотехнічних виробів відрізняється меншим асортиментом - в неї входять лише близько 12 тисяч найменувань продукції. Неформові гтв представляють собою профільовані гумові профілі, гумові шнури, що розрізняються між собою по довжині і діаметру перетину. Виробництво неформових ГТВ здійснюється в два етапи: на першому з них виконується еструзія гумової суміші, а на другому - отриманий напівфабрикат завантажується в спеціальні апарати або котли, де піддається вулканізації. Готові неформові гумовотехнічні вироби застосовуються, в основному, для герметизації та ущільнення різних стиків, в тому числі, - в автомобіле-, літако- і вагонобудуванні.
Асбесто технічних виробів, в залежності від того, на основі якого матеріалу вони виготовлені, відносяться також пароніти, ізоляційної стрічки, текстоліти й склотекстоліти, а також деякі інші види продукції. Так, пароніт азбестовий - різновид асбесто технічних виробів (АТІ) - являє собою прокладки, сферою використання якого є ущільнення роз'ємів в складних зовнішніх умовах (наприклад, при високій температурі або тиску, а також при впливі агресивних середовищ). Безазбестовий пароніт використовується тоді, коли неможливо застосувати азбестовий. До АТІ відносяться також азбестові тканини, використовувані як прокладочний і теплоізоляційний матеріал.
Ще один різновид АТІ - азбестовий шнур. Азбестові шнури використовуються в теплових приладах і різних теплопровідних системах для ущільнення з'єднань і теплоізоляції. , Крім азбесту, матеріалом для їх виробництва служать також інші волокна хімічного походження.
Умови транспортування і зберігання. Унікальні конструкційні властивості гуми зумовили настільки широке її застосування в самих різних галузях господарства і в побуті, що за рівнем розвитку гумової промисловості в країні можна судити про стан її важкої індустрії (і перш за все - машинобудівних галузей). Чим складніше і досконаліше технічний пристрій, тим більше в ньому використано гумових деталей.
Так, в автомобілі типу "Вантажівка Камаз" застосовується більш 800 гумових виробів, в авио промисловості літаку - 10-12 тис., Морському судні - до 30 тис., АЕС - 50 тис. Застосовуються РТИ практично у всіх галузях народного господарства і в побуті .
Використання гумотехнічних виробів в провідних галузях промисловості - вугільної, нафтової, автотракторної, суднобудівної, електротехнічної та інших - багато в чому залежить від досягнень в області створення гумотехнічних виробів.
Також до гумової промисловості відносяться, виробництва шин, гумотехнічних і азбестотехнічних виробів, гумового взуття, виробів народного споживання, шиноремонтні.
Відмінною особливістю виробництва ГТВ є надзвичайно широкий асортимент (близько 100 тис. Найменувань), оскільки вироби знаходять застосування практично у всіх сферах діяльності сучасного суспільства. У зв'язку з швидко зростаючими вимогами до ГТВ вирішується комплекс найскладніших науково-технічних завдань, що включає поряд з використанням нових полімерів розробку специфічних способів створення еластомерних композиційних матеріалів, високомеханізованих і автоматизованих процесів, більш досконалих конструкцій і методів продовження терміну служби виробів шляхом додаткової обробки.
Особливістю гумової промисловості є висока вартість сировини, яку застосовують, найчастіше є продуктом інших галузей хімічної і нафтохімічної промисловості. Частка праці співробітників самої гумової промисловості в собівартості найважливіших виробів складає всього 6-7%. Тому величезне значення мають економія сировини і матеріалів, розробка безвідходних технологій, продовження термінів експлуатації виробів.
|