Питання: Як готується матеріал для брусового дерев'яного будинку?
Відповідь: Брус являє собою те ж калібрований колода, але з прямокутним або квадратним поперечним перерізом (наприклад, 150х150 чи 180х180 мм), що спрощує збірку, але не робить будинок дешевше. Його виготовляють із колод, опиливая їх на 4 канта на заводі, або на місці будівництва вручну, застосовуючи для цього пилки для поздовжнього пиляння.
При заготівлі бруса з кожної колоди залишаються чотири обапола, які використовують для різних цілей, наприклад, для влаштування підлог або горищних перекриттів. Порівняно з колод стінами, стіни з бруса дозволяють більш повноцінно використовувати деревину, так як обапіл від опиловки колод йде в справу. Брус може бути як суцільним, так і клеєним. Років сорок тому придумали клеєний брус, який набирається з 3-7 дощок-ламелей товщиною 40 або 50 мм. Просушити кожну з них в заводських умовах простіше, ніж цільний брус, тому рукотворний брус характеризується постійною вологістю 12-16% по всьому перерізу. У зовнішніх ламелей виключають пухку серцевину, а у внутрішніх вона допустима. Але напрямок річних кілець у сусідніх дощок має бути протилежним, щоб жолоблення звелося до мінімуму, а міцність вийшла максимальної. З'єднують ламелі між собою водостійким клеєм. Питання: Якою повинна бути товщина бруса?
Відповідь: Перетин бруса для зовнішніх стін приймають в залежності від розрахункової температури зовнішнього повітря: при температурі -30°C — 150x150 мм, при температурі -40°C — 180x180 мм. Для внутрішніх стін використовують брус перерізом відповідно 100х150 мм або 100х180 мм. Питання: Яких підготовчих робіт вимагає процес складання брусового будинку? Відповідь: Щоб оберегти нижній вінець від руйнування, укладають дошки завтовшки 40 — 50 мм, шириною 200-300 мм. Її антисептируют або покривають з трьох сторін, за винятком верхньої, бітумної мастикою, обгортають з трьох сторін руберойдом в 2 шари і укладають на гідроізоляцію. На підкладку настилають теплоізоляційний матеріал, а потім збирають вінець. Нижні сторони вінця рівне отесивают, що забезпечує щільне прилягання до підкладці.
Питання: У чому особливість будівництва будинку з бруса?
Відповідь: При виконанні зрубу з бруса його деталі укладають з прокладкою між ними теплоізоляційного матеріалу. Часто застосовують повсть. Якщо він товстий, то кінці його стикують впритул і укладають в 1 шар, якщо тонкий, то в 2 шаруючи; але кінці також стикують впритул, а другий шар укладають на перший, добре перекриваючи нижні шви. Нарізають повсть смугами або стрічками такої ширини, щоб він дорівнював ширині брусів, і на нього не стікала зі стін вода. У кутах бруси з'єднують «із залишком» і «без залишку». Для міцності застосовують корінні шипи, які знижують продувність стін будинку. Крім того, для зниження продувності використовують вставні шипи, розташовуючи їх вертикально. В цілях захисту від продування і промерзання кути закривають зовні дощатими пілястрами, під які слід прокладати антисептированный повсть. Таким же чином обробляють торці внутрішніх стін, що виходять назовні. Пару внутрішніх стін із зовнішніми здійснюють наскрізними замками. Брус по висоті скріплюють шипами або нагелями так само, як і колоди. Брущаті стіни мають плоскі горизонтальні шви, які часто потрапляє дощова волога. Щоб зменшити їх водопроникність, у кожного бруса з зовнішньої сторони по верхній межі состругівают фаску шириною близько 1,5-2,5 см, а самі шви ретельно герметизують і покривають оліфою, олійною фарбою і т. д. Добре також зняти аналогічну фаску зсередини — буде простіше конопатити брущаті стіни. Додаткову міцність шва надає верхній шар клоччя, скручений в косичку.
|