Проектування бетонних монолітних сходів полягає у виборі місця розташування сходів в об'ємно-планувальній структурі будівлі і в розрахунку її конструктивних елементів. Особливої уваги потребує вибір місця для сходів в індивідуальних житлових будинках або квартирах і в інтер'єрі приміщень громадського призначення. Наприклад, вибір місця для сходів залежить перш за все, від плану будинку або квартири Зазвичай приміщення вхідної групи (передпокій, вестибюль, хол) розміщуються на першому поверсі. Тому вхід на сходи логічно передбачити з цих приміщень.
Можна пов'язувати питання про розташування сходів з місцем розташування, наприклад, ванної та туалету в будинку. Якщо ванна знаходиться на другому поверсі, сходи краще мати в передпокої - це наближає ванну до входу. Якщо туалет передбачається тільки на першому поверсі, то сходи повинна знаходитися в тому приміщенні, з якого передбачається вхід в нього.
Пристрій сходів у загальній кімнаті, хоча і широко практикується, незручно в побуті, так як кімната стає прохідний, тобто питання вибору місця розташування сходів вимагає серйозного аналізу структури взаємозв'язків приміщень, а вже потім постає питання розрахунку і конструювання сходів. У будь-якому випадку важливо враховувати наступні умови: - сходи або сходова клітка повинні бути максимально наближені до входу в будинок; - сходи повинні займати мінімум корисного простору приміщення; - прохід від входу до сходів або сходовій клітці повинен бути зміщений до однієї зі стін приміщення, а не перетинати його посередині або по діагоналі; - сходи повинні бути звернені щаблями до входу в приміщення, в якому знаходиться, якщо не всіма, то неодмінно декількома першими; - сходи, що ведуть до підвалу, повинна бути максимально наближена як до основних сходів будинку, так і до входу в будинок. Для того щоб правильно запроектувати сходи, необхідно не тільки правильно вибрати їх місце розташування, а й знати норми проектування сходів, викладені у відповідних розділах СНиП.
Далі наводяться основні норми, правила і вимоги, яких слід дотримуватися при проектуванні і будівництві бетонних сходів. · Ширина маршів і майданчиків визначає пропускну здатність сходів. Ширина окремого маршу призначається залежно від вимог пожежної безпеки (евакуації) і передбачуваних габаритів переносяться речей. Мінімальна ширина маршу: для внутрішньоквартирних сходів - 800 мм, для 2-поверхових будівель - 900 мм, для житлових будівель більшої поверховості - 1050 мм, для громадських будівель - 1350 мм. Максимальна ширина маршу: для житлових будинків - 1400 мм, для громадських - 2400 мм. · Ширина сходових площадок повинна бути не менше ширини маршу і не менше 1200 мм. · Корисна ширина маршу поворотних сходів і сходів, що з'єднує більше двох поверхів, повинна бути розрахована на одночасний прохід не менше двох осіб, тобто становити не менше 1,0 м. Крім того, при корисної ширині маршу менше 1,0 м утруднюється перенесення великогабаритних речей.
Ширина маршів двох- і многомаршевие сходів повинна бути однаковою на всьому протязі сходів. · Між маршами сходів, розташованими в зустрічному один до одного напрямку, повинен бути зазор не менше 50 мм. · Кількість ступенів в одному марші повинно бути не менше 3 і не більше 16. · При меншій кількості ступенів легко оступитися, при більшому - сходи стають "втомлювати" і в цьому випадку потрібно влаштовувати проміжний майданчик. · Число ступенів у марші бажано передбачати непарне, так як людині зручніше починати і закінчувати рух по сходах однією ногою - лівої чи правої. ·· Ухил сходів знаходиться в межах 1: 2-1: 1,75 (20 ° - 26 ° 7 '). Граничні ухили сходів, призначених для ходьби, мають верхню межу 1: 0,85 (50 °) і нижню межу 1: 2,75 (20 °).
Розміри сходів в житлових і громадських будівлях: "Н" - не більше 19 см, "В" - не менше 26 см. Для внутрішньоквартирних сходів відповідно 20 і 23 см. Для підвальних і горищних сходів - 21 і 21см. · Висота ступенів в межах одного маршу не повинна відрізнятися більш ніж на 5 мм, що забезпечує рівномірний нахил по всьому марші, і повинна бути не більше 200 і не менше 120 мм. Ширина щабля основних сходів повинна бути не менше 250 мм. Для сходів, що ведуть в нежитлові приміщення, висота і ширина ступенів може бути 200 мм. При ширині щаблі до 260 мм величина її виступу над нижележащей щаблем (величина "з" на рис.4) не повинна перевищувати 30 мм. Забіжні (клиновидні) щаблі на внутрішній границі корисної ширини повинні мати проступь шириною не менше 100 мм, а на середній лінії маршу - не менше 260 мм. Радіус кривизни середньої лінії маршу з забіжними ступенями повинен бути не менше 30 см.
Корисна ширина сходових площадок повинна бути не менше корисної ширини примикають до неї маршів. Довжина сходових майданчиків, що знаходяться між маршами, повинна бути не менше 2 величин довжини середнього кроку дорослої людини, тобто Проте 1,3-1,4 м.
|