Головна » 2019 » Август » 18 » Трасування гірських доріг по ділянках осипів
12:30
Трасування гірських доріг по ділянках осипів

Осип - відкладення мелкообломочних продуктів розпад гірських порід, які скупчуються біля підніжжя крутих схилів у вигляді валів або конусів. У верхній частині осип має крутизну 40-45⁰. У нижній частині (шлейфі) осип полога.

Осипу складаються з природного щебеню з домішкою грунтових частинок. Залежно від інтенсивності надходження матеріалів розрізняють:

1) діючі осипи (зростання яких триває)

2) затухаючі3) затухшим (зарослі травою і деревами)

Уривок нижній частині осипи може привести в рух весь масив. Ступінь рухливості характеризується kподвіжності = α / φ α-кут нахилу поверхні осипи φ-кут природного укосу матеріалів складають осип. k = 0,7-1,0 - осип рухома; 0,5-0,7 - слабо рухома; до 0,5 - щодо нерухома.

Для розміщення з.п. в невисоких насипах без додаткових споруд придатні осипи з k до 0,5. Рухливі осипи при трасуванні слід обходити або передбачати заходи для забезпечення стійкості з.п.

Якщо осип діюча і відбувається активний процес накопичення відкладень, то в якості захисних заходів влаштовують уловлює стінку. Висота стінки 1,5-2 м. Ширина 0,8-1м по верху. Глибина закладення від 0,5 м.

Якщо обсяг осипи незначний, то доцільніше прибрати (розробити) осип, ніж влаштовувати підпірні стінки. Матеріал використовується при влаштуванні дорожнього одягу. (Щебінь) Якщо шлейф осипи опускається в річку, то трасу переносять на інший берег і будують 2 косих моста. Якщо осип потужна, то при відповідних розрахунках можлива прокладка тунелю.

зсуви одна з причин руйнування доріг, що проходять по косогору. Невідповідність крутизни схилу або утворюють його нашарувань властивостями і станом складають гірських порід. Зсувні процеси виникають в наступних умовах:

- в результаті впливу грунтових або поверхневих вод;

- в результаті споруди дороги при Подрєзов схилів, при влаштуванні виїмок, при розробці кар'єрів і від навантаження на схил від ваги насипу.

Для зсувних ділянок характерні:

1) поверхню ковзання, по якій відбувається зміщення грунтового масиву;
2) підошва зсуву - лінія виходу поверхні ковзання (внизу);
3) тріщина відриву, утворюється у верхній частині схилу перед зрушенням грунтового масиву;
4) тіло зсуву - сам ґрунтовий масив.

Для зсувів характерні періодично повторювані зрушення, після чого настає період стабілізації, в якому відбувається накопичення деформацій повзучості і зниження зчеплення. Тривалість такого циклу може досягати від 5 до20 років.

Зона прокладання траси на зсувних ділянках ретельно вивчається. Збираються дані по площі поширення зсуву, дані по будові косогору. Встановлюються рівні водоносних горизонтів і напрямок стоку. Найбільша складність при визначенні розрахункової поверхні зсуву гірської породи. У зв'язку з цим при неможливості уникнути перетинання зсувної ділянки, дорогу слід розташовувати в нижній частині зсувного схилу, з урахуванням захисних заходів.

Основна ідея проектування заходів щодо захисту з.п. це запобігання надходження води до зсувним ділянкам, а саме:

1) засипка западин на схилах;
2) пристрій нагірних канав зі зміцненням проти просочування води;
3) перехоплення дренажами грунтових вод;
4) осушення тіла зсуву дренажами при наявності в ньому водоносних прошарків.

сіли - короткочасні грязьові або грязекаменние потоки, які утворюються в результаті інтенсивного зволоження великих мас, зруйнованих, пухких, малосвязних гірських порід.

Селевий потік складається з суміші води, грунту і каменів щільністю 1,2-1,9т / м3. Швидкістю до 5-6 м / с. Загальний обсяг грязекаменной матеріалу, змивається за 1 прохід може досягати 20000м3 / км2.

Залежно від вмісту води, селевий потік може рухатися, як однорідна в'язка маса або як турбулентний потік, що більш руйнівно. Дуже важливо враховувати особливості вибору прокладання траси:

1) перетинає селеві потоки в межах транзитного русла. Водотік перетинають одним прольотом моста з піднесенням над горизонтом селевого потоку не менше 1м;
2) можливо прокласти трасу між конусом виносу селевого потоку та водотоками, за умови, що в період паводку з.п. НЕ буде затоплюватись.

Основні заходи щодо захисту а / д від селевих виносів:

1) з обох сторін з.п. влаштовують зміцнення проти розмиву;
2) влаштовують нанососодержащіе дамби, що уповільнюють селевий потік і сприяють відкладенню наносів. По конструкції застосовують суцільні і переривчасті дамби;
3) Для доріг нижчих категорій допускається пропуск селевого потоку по лотку. Геометричні параметри і зміцнення лотка з розрахунку, в залежності від швидкості потоку і об'єму селевих виносів;
4) Якщо русло селевого потоку з великим ухилом підходить до дороги, то в даному випадку влаштовують селедукі або селеспуски. Дана конструкція пропускає селеві потоки над дорогою по лотках ширина лотка 4-6м висота бічних стінок 3-4м.

Переглядів: 608
Пошук

Календар
«  Август 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Архів записів
Реклама
Статистика


Інформер

Зворотній зв'язок

Business-Key Top Sites HotLog