Головна » 2018 » Март » 30 » Способи спостереження за тріщинами в несучих конструкціях будівель
15:24
Способи спостереження за тріщинами в несучих конструкціях будівель

В яких випадках зазвичай встановлюють спостереження за тріщинами в будівлі?

В рамках комплексного спостереження за деформаціями будівель. При наявності несучих конструкцій, що мають обмежено працездатний і аварійний стан. При попаданні будівлі в зону впливу нового будівництва або реконструкції. Основним завданням при моніторингу тріщин є фіксація змін, що відбуваються їх параметрів для об'єктивного контролю технічного стану конструкцій.

Цілі спостереження можуть бути різними, але суть їх одна - своєчасне отримання інформації про зміни, що відбуваються для прийняття рішень.

За результатами моніторингу можуть прийматися рішення про можливість подальшої експлуатації, необхідності та вигляді ремонтних заходів, оперативному усуненні впливають на розвиток тріщин факторів (наприклад, динамічне вплив від розташованого поруч будівельного об'єкта), запобігання аварійних ситуацій і т.п.

Цілі моніторингу, технічний стан і особливості конструкцій впливають на способи здійснення моніторингу за розвитком тріщин. При виборі способу і методів спостереження необхідно враховувати такі основні фактори:

Необхідність обліку температурно-вологісного впливу
Необхідність оперативного отримання інформації
Необхідну точність вимірювань
Вартість, надійність і довговічність системи моніторингу та її компонентів
Трудомісткість зняття показань і обслуговування системи
Які ж конструкції маяків використовуються для спостережень (моніторингу) за тріщинами і які особливості їх застосування?

Для обліку температурно-вологісних впливів на конструкції необхідно проводити відповідні вимірювання. Причому для об'єктивної оцінки таких впливів можуть знадобитися показники температури / вологості повітря і конструкцій як зовні, так і всередині приміщень. Достатній обсяг таких даних може дати тільки електронна система постійного моніторингу з відповідними завданням датчиками. Також можливе отримання необхідних даних фрагментарно за допомогою ручних вимірювань приладами в момент зняття показань з маяків, встановлених на тріщини. Але такий підхід все ж слід вважати малоінформативною, так як він дає недостатньо даних для оцінки впливу температури і вологості на зміну параметрів тріщин в конструкціях.

Найбільшою оперативністю отримання результатів вимірювань також мають електронні вимірювальні системи з можливістю віддаленої передачі інформації. Вони ж в основному володіють і найбільшою точністю вимірювань - фіксують ширину розкриття тріщини до сотих часток міліметра. До недоліків можна віднести неможливість вимірювання одним датчиком переміщення частин конструкції один щодо одного в вертикальному і горизонтальному напрямку одночасно.

Точні електронні вимірювальні системи моніторингу дозволяють проводити короткострокові (2-15 днів) цикли спостережень, що дають інформацію про поточні тенденції розвитку деформацій і дозволяють приймати оперативні рішення. Такі системи набувають все більшого поширення, але основною перешкодою для їх широкого застосування залишається висока вартість при малій вандалостійкості. Проте це безумовно перспективний напрямок розвитку засобів спостереження за деформаціями, за допомогою якого вже зараз можна вирішувати широке коло завдань з моніторингу.

З усіх способів найменшою вартістю володіє традиційна конструкція гіпсового маяка для спостереження за тріщинами. Однак, вона має цілу низку недоліків:

Неефективність використання в зовнішніх конструкціях і місцях де можливі істотні коливання температури. У подібних умовах гіпсовий маяк "спрацьовує" від температурних деформацій, що не дозволяє однозначно визначити наявність інших чинників впливу на тріщину.

Низька довговічність і інтенсивне руйнування при несприятливих зовнішніх умовах, висока пошкоджуваність.Трудомісткість установки, неможливість установки при негативних температурах.

Залежність працездатності маяка від якості установки. Недотримання рекомендованих вимог до підготовки поверхні, розмірами і конструкції маяка призводить до його непрацездатності.

У зв'язку з низькою вірогідністю одержуваних даних потрібна установка великої кількості маяків. Зазвичай не менше двох на одну тріщину і не менше одного на 3 метри тріщини.

Точність вимірювань ширини розкриття тріщини дуже низька через нерівності в місці вимірювань. З цієї ж причини відсутня можливість застосування високоточних вимірювальних інструментів.

Головне - гіпсовий маяк є одноразовим. У більшості випадків, при його спрацьовуванні (появі в тілі маяка тріщини), необхідно поряд встановити новий маяк.

Ще одним типом маяків для спостереження за тріщинами є точкові пристосування, що дозволяють вести спостереження за двома, трьома або чотирма зафіксованим на конструкції точкам. Конструктивне виконання подібних пристроїв може бути вкрай різноманітним від простих дюбель-цвяхів, до спеціальних настановних пристосувань. Подібні пристосування можуть виконуватися малопомітними в колір обробки стіни або прозорі (з оргскла). Перевагою деяких з них є відсутність необхідності підготовки поверхні і розчищення оздоблювальних шарів. Застосування спеціальних розрахункових методик дозволяє відстежувати переміщення як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямках. Точність вимірювань обмежується тільки точністю застосовуваних інструментів. Безсумнівною перевагою більшості представників даного типу конструкцій маяків є вкрай висока ванадлоустойчівость, що досягається шляхом жорсткого кріплення до конструкції, при малих розмірах пристосування.

Крім зазначених вище, поширені маяки годинного типу (мессури), що мають вимірювальну шкалу і відносно високу точність вимірювань без використання додаткових інструментів. Це найбільш наочні у використанні пристосування, що дозволяють легко орієнтуватися в зміни, що відбуваються і знімати показання. Чому то саме цей тип маяків найбільше приваблює вандалів іноді не допомагають навіть спеціальні захисні конструкції. Крім того, вартість їх істотно вище пластинчастих, точкових і тим більше гіпсових, що істотно знижує область їх застосування. Домогтися більшої ефективності можна шляхом закріплення двох точок на конструкції і використання мессур тільки в якості вимірювального інструмента для виконання контрольних замірів відстані між закріпленими точками.

Є й інші типи конструкції маяків, але на завершення хотілося б в черговий раз застерегти від застосування паперових і скляних маяків, так як їх конструкції не відповідають пропонованим завданням і можуть вводити в оману при проведенні спостережень.

Переглядів: 1910
Пошук

Календар
«  Март 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Архів записів
Реклама
Статистика


Інформер

Зворотній зв'язок

Business-Key Top Sites HotLog